MENU

1 marca -Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Aktualności

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci  żołnierzy Wyklętych .Święto jest hołdem składanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale walczyli o wolną Polskę. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem.

„Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Żołnierzom Wyklętym należy się pamięć i szacunek, bo bronili słusznej sprawy. Ich los był tragiczny. Nie mieli szansy powrotu do normalnego życia, ale ich walka nie miała politycznego i militarnego sensu.

W tym dniu odbył się uroczysty poranek podczas którego uczniowie przedstawili sylwetki żołnierzy niezłomnych ,recytowali wiersze oraz śpiewali partyzanckie piosenki. Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem w Kikole. Poranek przygotowali Dariusz Kamiński, Zbigniew Bogóski oraz Małgorzata Wojciechowska.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

Skip to content