MENU

Spotkanie z Marcinem Jaworskim

Aktualności

26 kwietnia 2022 roku minęła 36 rocznica wybuchu w Czarnobylu. Tego dnia gościliśmy w naszej placówce Pana Marcina Jaworskiego, który przywiózł z sobą zdjęcia z wyjazdu do Czarnobyla, z roku 2019. Wystawa jego prac została zaprezentowana na korytarzu szkolnym, gdzie Pan Marcin opowiedział o swoim wyjeździe, emocjach które towarzyszyły mu podczas sesji w Czarnobylu i Prypeci. Była to ciekawa lekcja historii, która na długo zostanie w naszej pamięci.

Marcin Jaworski – lipnowski dziennikarz i fotoreporter, pracujący w zawodzie od 2009 roku. Wydawca i redaktor naczelny portalu informacyjnego Terazlipno.pl. Przez lata współpracował z kilkoma tytułami prasowymi. Na co dzień prowadzi także program lokalny w Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Lipnie. Jest trzykrotnym laureatem konkursu Kujawsko-Pomorskie Press Foto: w kategorii “Wydarzenia” (2019) oraz “Życie codzienne” i “Wydarzenia” (2020). W tym samym konkursie, w roku 2021 otrzymał także wyróżnienie w kategorii “Wydarzenia”. Ma na swoim koncie cztery autorskie wystawy: “Przede wszystkim muzyka” (2015), “Kraków pełen radości – Światowe Dni Młodzieży w obiektywie” (2016), “Sto twarzy” (2018) oraz “Oko w oko z Czarnobylem” (2019)… I już myśli o kolejnej.
“Oko w oko z Czarnobylem” to czwarta autorska wystawa zdjęć lipnowskiego fotoreportera Marcina Jaworskiego. Autor w lutym 2019 roku odbył podróż do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, a jej efektem jest wystawa, której wernisaż odbył się w 33. rocznicę katastrofy, 26 kwietnia 2019 roku. Wraz z wystawą wydana została publikacja o tym samym tytule.
 
Wyobraź sobie młode, prężnie rozwijające się miasto oraz jego okolice, które z dnia na dzień stają się puste za sprawą jednej awarii. Awarii? A może złej decyzji? Pisząc o tym mam ciarki, więc pomyśl, co czułem, chodząc po tych ulicach i zwiedzając te miejsca. Szpital, szkoła, przedszkole, cmentarz czy policyjny komisariat, to tylko niektóre z miejsc, które miałem okazje widzieć. Prypeć, Czarnobyl i blisko setka innych miast oraz wsi to miejscowości, które będą miały już tylko przeszłość. Tam 26 kwietnia 1986 roku zakończyła się pewna historia. Na każdym kroku wyobrażałem sobie moje rodzinne miasto Lipno, które nagle wszyscy mieszkańcy mieliby opuścić. Te puste budynki, zwłaszcza przedszkola z porozrzucanymi zabawkami i ubrankami, jak również szpital czy szkoła, które wyglądają, jakby chwilę temu byli tam jeszcze ludzie.
 
Chciałbym o tym wszystkim opowiedzieć Tobie, a także pokazać Ci zdjęcia, które udało mi się tam zrobić. Zapraszam serdecznie. Zwłaszcza teraz, gdy mamy rok 2022, a nasi wschodni sąsiedzi, którzy w 1986 roku przeżywali wysiedlenie, ponownie muszą uciekać.
Skip to content