MENU

Statut – Rozdział 7 – Warunki i sposób oceniania uczniów

§78

  1. Ocenianiu w Szkole podlegają:
    1. osiągnięcia edukacyjne ucznia;
    2. zachowanie ucznia;
  2. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach i realizowanych w Szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę oraz formułowaniu oceny.
  3. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm społecznych oraz obowiązków ucznia określonych w niniejszym Statucie.
  4. Ocena ucznia jest informacją, w jakim stopniu uczeń spełnił wymagania programowe ustalone przez nauczyciela, nie jest karą ani nagrodą.

§79

Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:

  1. informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz postępach w tym zakresie;
  2. udzielenie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć;
    1. udzielanie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju;
    2. motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
    3. dostarczenie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia;
    4. umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno – wychowawczej.

§80

  1. Skalę ocen bieżących i śródrocznych z zajęć edukacyjnych ustala Rada Pedagogiczna.
  2. Oceny bieżące i śródroczne oraz roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, począwszy od klasy IV, ustala się w stopniach według następującej skali, używając następujących skrótów literowych:
    1. stopień celujący – 6 – cel;
    2. stopień bardzo dobry – 5 – bdb;
    3. stopień dobry – 4 – db;
    4. stopień dostateczny – 3 – dst;
    5. stopień dopuszczający – 2 – dop;
    6. stopień niedostateczny – 1 – ndst.
  3. Dopuszcza się stosowanie znaków „+” i „-„ przy ocenach cząstkowych lub jako informację dodatkową, określającą szczególne umiejętności komunikacyjne i społeczne ucznia. Zasady stosowania w/w znaków określają nauczyciele w przedmiotowych systemach oceniania.
  4. Oceny bieżące odnotowuje się w dzienniku lekcyjnym klasy w formie cyfrowej. Oceny klasyfikacyjne w rubrykach przeznaczonych na ich wpis, a także w arkuszach ocen i protokołach egzaminów poprawkowych, klasyfikacyjnych i sprawdzających – słownie w pełnym brzmieniu.
    5. Nauczyciele uczący w klasach I-III prowadzą dziennik lekcyjny, w którym odnotowują na bieżąco osiągnięcia edukacyjne ucznia stosując oznaczenia punktowe:

    1. „6” oznacza, że uczeń samodzielnie i twórczo rozwiązuje nowe problemy i zadania, wykazuje szczególną aktywność na zajęciach, jest badawczy, odkrywczy i twórczy, systematycznie i samodzielnie wzbogaca swoją wiedzę i umiejętności, korzystając z różnych źródeł wiedzy, jego wypowiedzi ustne i pisemne charakteryzują się większą dojrzałością niż pozostałych uczniów w klasie.
    2. „5” oznacza, że uczeń opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanych przez nauczyciela treściach programowych, a swoje umiejętności potrafi zastosować w różnych sytuacjach, aktywnie uczestniczy w zajęciach.
    3. „4” oznacza, że opanowanie przez ucznia zakresu wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania nie jest pełne, ale nie prognozuje żadnych kłopotów w opanowywaniu kolejnych treści kształcenia. Uczeń sporadycznie jest aktywny na zajęciach, jego osiągnięcia i postępy pozwalają na samodzielne rozwiązywanie typowych zadań i problemów o średnim stopniu trudności.
    4. „3” oznacza, że uczeń opanował jedynie w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności przewidziane w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania, co może oznaczać jego problemy przy poznawaniu kolejnych, trudniejszych treści kształcenia w ramach danych zajęć edukacyjnych. Ponadto uczeń nie wykazuje aktywności na zajęciach, jego osiągnięcia i postępy pozwalają na rozwiązywanie zadań i problemów o niewielkim stopniu trudności, z pomocą nauczyciela, jego osiągnięcia pozwalają mu na podjęcie nauki w klasie programowo wyższej.
    5. „2” oznacza, że opanowane przez ucznia wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanych przez nauczyciela treściach programowych są tak niewielkie, że uniemożliwiają dalsze przyswojenie materiału nauczania; większość zadań indywidualnych uczeń wykonuje przy pomocy nauczyciela.
    6. „1” oznacza, że uczeń ma tak duże braki wiedzy i umiejętności z danego zakresu nauczania, iż uniemożliwia mu to bezpośrednią kontynuację opanowania kolejnych treści zadań edukacyjnych lub utrudnia kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej.
  5. W klasach I – III śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi.

§81

  1. Oceny bieżące, śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania –na podstawie zliczonej punktacji, o której mowa w & 89 i 90 – wychowawca klasy.
  2. Oceny bieżące i oceny klasyfikacyjne śródroczne i roczne ustala się w następujący sposób:
    1. klasy I-III szkoły podstawowej:
      1. ocenianie bieżące polega na odnotowaniu wyników obserwacji pracy ucznia w dzienniku lekcyjnym według ustalonej skali punktowej w § 80 ust.5;
      2. ocenianie klasyfikacyjne śródroczne w klasach I-III polega na sporządzeniu oceny opisowej dla każdego ucznia. Wychowawcy klas I-III mają obowiązek wręczenia uczniom/rodzicom oceny opisowej podczas półrocznego spotkania z rodzicami;
      3. ocenianie klasyfikacyjne roczne w klasach I-III polega na określeniu dla każdego ucznia oceny opisowej w dzienniku lekcyjnym oraz wypełnieniu szkolnego świadectwa opisowego wręczanego uczniowi na zakończenie roku szkolnego.;
      4. oprócz bieżącego oceniania w skali punktowej nauczyciele klas I-III stosują różnorodne formy ustnych ocen bieżących (np. w formie pochwały, gratulacji, komentarza).
    2. ze sprawdzianów pisemnych w klasach IV – VIII (z wyłączeniem wypracowań z języka polskiego i angielskiego):
      1. mniej niż 33 % poprawnych odpowiedzi – ocena niedostateczny;
      2. od 33% do 49 % poprawnych odpowiedzi – ocena dopuszczający;
      3. od 50% do 74% poprawnych odpowiedzi – ocena dostateczny;
      4. od 75% do 90% poprawnych odpowiedzi – ocena dobry;
      5. od 91 % do 99% poprawnych odpowiedzi – ocena bardzo dobry;
      6. 100% poprawnych odpowiedzi – ocena celujący.
    3. Składnikami stanowiącymi przedmiot oceny w klasach IV- VIII są: czytanie ze zrozumieniem, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji, wykorzystanie wiedzy w praktyce.
    4. Przewiduje się następujące źródła informacji, prowadzące do ustalenia oceny bieżącej:
      1. odpowiedzi ustne;
      2. sprawdziany pisemne;
      3. praca domowa;
      4. wypracowanie;
      5. projekty edukacyjne i prace wykonywane przez uczniów;
      6. test;
      7. referat;
      8. praca w grupach,
      9. praca samodzielna;
      10. prezentacja indywidualna i grupowa;
      11. testowanie sprawności fizycznej;
      12. opracowanie i wykonanie pomocy dydaktycznych;
      13. wytwory pracy własnej ucznia;
      14. praca pozalekcyjna, np. udział w konkursach, olimpiadach, zajęciach pozalekcyjnych;
      15. obserwacja ucznia;
      16. aktywność ucznia podczas zajęć.
  1. W ocenianiu bieżącym w Szkole stosuje się system ocen ważonych. Wagę oceny należy rozumieć jako wielokrotność oceny, jaką zdobywa uczeń za swoje osiągnięcia.
  2. Do każdej wagi przypisane są konkretne formy sprawdzania osiągnięć ucznia. Ustalona przez nauczyciela przedmiotu skala wag to umowa wiążąca nauczyciela i ucznia. Uczeń ma prawo do każdej z wag w każdym półroczu czyli co najmniej do tylu ocen ile jest wag.
  3. W Szkole najniższe wagi przypisuje się do najczęściej występujących form sprawdzania wiedzy i przygotowania się do zajęć. Z kolei najtrudniejsze i najrzadsze formy posiadają najwyższą wagę.

 

LP. Formy sprawdzania osiągnięć ucznia Wagi ocen
1 Sprawdzian, test, wypracowanie klasowe, konkurs (co najmniej wyróżnienie na szczeblu regionalnym), egzamin próbny (tylko VIII klasa) 3
2 Kartkówka , dyktando, test czytania ze zrozumieniem. 2
3 Odpowiedź ustna;  recytacja wiersza; aktywność; zeszyt; zadanie domowe; praca w grupach; prezentacja multimedialna lub graficzna (prace plastyczne), głośne czytanie 1
  1. Szczegółowa skala wag jest ustalana zależnie od przedmiotu w Przedmiotowych Zasadach Oceniania.
  2. O wymaganiach programowych, a także stosowanych formach oceniania postępów w nauce i o wagach nauczyciel ma obowiązek poinformowania uczniów w pierwszych dniach roku szkolnego.

§82

  1. Sprawdzone i ocenione pisemne prace pisemne ucznia, dokumentację egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego oraz inną dokumentację dotyczącą oceniania udostępnia się uczniowi i jego rodzicom.
  2. Uczeń i jego rodzice zwracają się z wnioskiem do wychowawcy klasy o umożliwienie wglądu do pracy pisemnej ucznia, dokumentacji egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego lub innej dokumentacji dotyczącej oceniania.
  3. Wychowawca klasy ma obowiązek umożliwić wgląd do dokumentacji, o której mowa w ust. 2, w porozumieniu z nauczycielem danych zajęć edukacyjnych niezwłocznie, nie później jednak niż w okresie 3 dni od daty złożenia wniosku.
  4. Prace pisemne ucznia, dokumentację egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego lub inną dokumentację dotycząca oceniania udostępnia się uczniowi i jego rodzicom do wglądu wyłącznie na terenie Szkoły.
  5. Prace pisemne ucznia nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne przechowuje do zakończenia rocznych zajęć edukacyjnych w danym roku szkolnym.

§83

W ocenianiu wewnątrzszkolnym obowiązują następujące zasady:

  1. jawności kryteriów oceniania – uczeń i jego rodzice znają kryteria oceniania, zakres materiału z każdego przedmiotu oraz formy pracy podlegające ocenie;
  2. częstotliwości i rytmiczności oceniania – uczeń oceniany jest na bieżąco, systematycznie;
  3. różnorodności oceniania – uczeń oceniany jest we wszystkich obszarach jego aktywności wynikającej ze specyfiki przedmiotu;
  4. różnicowania wymagań edukacyjnych – zadania stawiane uczniowi powinny uwzględniać zróżnicowany poziom trudności i dawać możliwość uzyskania wszystkich ocen;
  5. jawności oceny – sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne uczeń otrzymuje do wglądu na zasadach określonych przez nauczycieli, ocena z pracy pisemnej jest opatrzona komentarzem nauczyciela. Rodzicom ucznia umożliwia się wgląd w pracę pisemną dziecka na terenie Szkoły i w obecności nauczyciela;
  6. Ocena klasyfikacyjna śródroczna lub roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych.

§84

  1. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
  2. Nauczyciel obowiązany jest do przekazania uczniom informacji zwrotnej dotyczącej mocnych i słabych stron jego pracy oraz ustalenia kierunków dalszej pracy.
  3. Informacja zwrotna dla ucznia zawiera:
    1. wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów pracy ucznia;
    2. odnotowanie tego, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia;
    3. wskazówki- w jaki sposób uczeń powinien poprawić pracę;
    4. wskazówki – w jakim kierunku uczeń powinien pracować dalej.
  4. Informacja zwrotna odnosi się do kryteriów oceniania podanych uczniom przed jej wykonaniem.
  5. Sposób wyrażania komunikatów oceniających dostosowuje się do wieku i potencjału uczniów.
  6. Informacja zwrotna, która jest oceną kształtującą, nie występuje razem z oceną sumującą (stopniem). Należy rozdzielać ocenę kształtującą od oceny sumującej.

§85

  1. Szczegółowe zasady oceniania z poszczególnych zajęć edukacyjnych określają nauczyciele wchodzący w skład zespołów przedmiotowych, z zachowaniem przepisów określonych w Statucie oraz specyfiki przedmiotu i możliwości edukacyjnych uczniów danego oddziału.

 

                                                                 §86

  1. Nauczyciel indywidualizuje pracę z uczniem na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych, w szczególności poprzez dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i możliwości edukacyjnych ucznia, zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

§87

                                                  Punktowy system oceniania zachowania uczniów

  1. Ocena zachowania powinna uwzględniać funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym, respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych, dbałość o piękno mowy ojczystej oraz dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych.
  2. Obowiązkiem wychowawcy klasy jest zapoznanie uczniów i ich rodziców ze szczegółowymi kryteriami punktowego systemu oceniania zachowania uczniów na początku każdego roku szkolnego.
  3. Obowiązkiem każdego nauczyciela i wychowawcy jest dokonywanie na bieżąco wpisów o zachowaniu ucznia do dziennika
  4. Nauczyciel wpisując uwagę powinien określić jej wartość punktową.
  5. Ocenę zachowania ustala wychowawca klasy na podstawie zgromadzonych przez ucznia punktów oraz opinii Ocena ustalona przez wychowawcę jest ostateczna
  6. W uzasadnionych przypadkach, na umotywowany wniosek nauczyciela, Rady Rodziców lub Samorządu Uczniowskiego, Rada Pedagogiczna może obniżyć lub podwyższyć ocenę zachowania o jedną ocenę niezależnie od ilości uzyskanych przez ucznia punktów.
  7. W przypadku gdy uczniowi grozi naganna ocena zachowania, obowiązkiem wychowawcy jest poinformowanie o tym rodziców lub prawnych opiekunów na miesiąc przed zakończeniem semestru i roku szkolnego.
  8. Rodzice ucznia lub jego prawni opiekunowie mogą zgłosić zastrzeżenia do Dyrektora szkoły, jeśli uznają, iż roczna ocena zachowania została ustalona niezgodnie z Procedurę rozpatrzenia takiego zastrzeżenia zawiera § 94 Statutu.
  9. Punktowy system oceniania zachowania obowiązuje również podczas nauczania
  10. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mogą mieć wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
  11. Punktowy system oceniania zachowania może podlegać zmianom. Zmiany zatwierdza Rada Pedagogiczna

§88

1. Śródroczne i roczne oceny zachowania uczniów klas IV- VIII ustala się na podstawie kryterium punktowego,               o którym mowa w § 89 i 90 Statutu.
2. Każdy uczeń otrzymuje na początku każdego semestru 125 pkt.
3. Wszystkie zachowania (pozytywne i negatywne) ucznia zostają wpisane do dziennika elektronicznego. Na 7 dni przed posiedzeniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej, wychowawca na podstawie uwag i opinii dokonuje podsumowania punktów i ustala w ten sposób proponowaną ocenę zachowania ucznia według kryteriów:

1) ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który uzyskał 200 pkt i więcej;

2) ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który uzyskał 150-199 pkt.;
3) ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który uzyskał 100-149 pkt.;
4) ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który uzyskał 50-99 pkt.;
5) ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który uzyskał 1-49 pkt.
6) ocenę naganną otrzymuje uczeń, który uzyskuje 0 pkt. i poniżej.
4. O proponowanej końcoworocznej ocenie zachowania rodzice są informowani na dwa tygodnie przed końcem semestru.
5. Oceny zachowania z pierwszego i drugiego semestru przelicza się na punkty. Odpowiednio:
wzorowe – 6 punktów
bardzo dobre – 5 punktów
dobre – 4 punkty
poprawne – 3 punkty
nieodpowiednie – 2 punkty
naganne – 1 punkt.
6. Ocena końcoworoczna zachowania wynika ze średniej wyliczonej na podstawie powyższych punktów. W przypadku gdy punkty nie są liczbą całkowitą, ocena końcoworoczna zależy od oceny z drugiego semestru:
1) gdy wystąpiła poprawa zachowania, za oceną końcoworoczną uznaje się ocenę wyższą
2) gdy wystąpiło pogorszenie zachowania, za oceną końcoworoczną uznaje się ocenę niższą.
7. Nauczyciel ma obowiązek systematycznego wpisywania ilości punktów w dzienniku – zgodnie z przyjętymi kryteriami.
8. Uczeń, który otrzymał naganę dyrektora, może uzyskać co najwyżej ocenę poprawną z zachowania, bez względu na ilość punktów.
9. Ocena zachowania nie może mieć wpływu na oceny z zajęć edukacyjnych.
10. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
11. W szczególnie rażących przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu innych osób uczeń otrzymuje ocenę naganną zachowania bez względu na liczbę uzyskanych punktów.
12. Rada pedagogiczna może podjąć decyzję o ponownym ustaleniu przez wychowawcę oceny zachowania, jeżeli przy jej ustaleniu nie uwzględniono szczegółowych kryteriów oraz opinii, o których jest mowa w § 89 i 90 Statutu.

13. W klasach I – III śródroczne i roczne oceny zachowania są ocenami opisowymi.
14. Uczeń wraz z wychowawcą dokonuje samooceny jeden raz w miesiącu i na koniec semestrów. Proponowana ocena zachowania przedstawiana jest rodzicom.
15. Nauczyciele uczący w klasach I-III odnotowują w dzienniku lekcyjnym pozytywne i negatywne uwagi dotyczące zachowania ucznia bez oznaczeń punktowych.

§89

      Zachowania pozytywne (punkty dodatnie)

Zachowanie pozytywne Liczba punktów Częstotliwość przyznawania punktów
Udział w konkursach wieloetapowych oraz zawodach sportowych:

– szkolnych

– gminnych

– powiatowych

– rejonowych

– wojewódzkich

– ogólnopolskich

dodatkowo za zajęcie:

I miejsce

II miejsce

III miejsce

 

 

5

10

12

15

20

25

 

6

4

2

 

 

 

 

 

każdorazowo

Udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty na szczeblu:

– szkolnym

– rejonowym

– wojewódzkim

dodatkowo:

1)     finalista

2)     laureat

 

 

 

15

25

50

 

10

10

 

 

każdorazowo

Udział w konkursach jednoetapowych  (szkolne):

– udział

dodatkowo za zajęcie:

– miejsce od I do III

 

5

 

 5

 

 

 

każdorazowo

Udział w uroczystościach, imprezach

– aktywny udział (udział w przedstawieniu, prowadzenie imprezy, pisanie scenariusza)

 

5

 

za każdą imprezę

 

Aktywna praca na rzecz szkoły:

– poczet sztandarowy,

– samorząd uczniowski,

– wolontariat

 

20

10

10

 

za cały semestr

100% frekwencja 15 za cały semestr
Inne pozytywne zachowania – do dyspozycji wychowawcy

Inne pozytywne zachowania – do dyspozycji szkolnego pedagoga, psychologa oraz nauczycieli

     1-10

 

1-10

na koniec semestru
Pochwała dyrektor

 

20 każdorazowo

 

§90

       Zachowania negatywne (punkty ujemne)

1. Niewłaściwe zachowanie na lekcji znacząco zakłócające jej przebieg:

rozmowy, nieuzasadnione odwracanie się, zaczepianie innych, samowolne wyjście z ławki, komentowanie

wypowiedzi nauczycieli i uczniów, używanie przyborów szkolnych lub innych mogących stanowić zagrożenie (np. cyrkiel, nożyczki, szpilki itp.) niezgodnie z ich przeznaczeniem, jedzenie i picie na lekcji bez zgody nauczyciela, żucie gumy, zaśmiecanie otoczenia itp.

 

 

5

 

 

każdorazowo

2. Aroganckie zachowanie w stosunku do nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Wulgarne słownictwo wobec kolegów, ubliżanie im, zaczepianie słowne, wyśmiewanie

10 każdorazowo
3. Zaczepki fizyczne:

– bierne uczestnictwo

– udział w bójce

– pobicie

 

5

20

50

 

 

każdorazowo

4. Niewłaściwe zachowanie w bibliotece, stołówce, podczas przerw 5 każdorazowo
5. Niszczenie podręczników, sprzętu, umeblowania budynku szkoły, wyposażenia i rzeczy innych osób 10 każdorazowo
6. Zastraszanie i wyłudzanie np.: pieniędzy, obiadów itp. 30 każdorazowo
7 Kradzież 50 każdorazowo
8 Ucieczka z lekcji.

Opuszczanie terenu szkoły w czasie przerw bez pozwolenia nauczyciela.

Nieprzychodzenie na zajęcia świetlicowe (uczeń zapisany)

 

10

 

2

za każdą ucieczkę i opuszczenie terenu,

za każde nie zgłoszenie się na świetlicę szkolną

9 Spóźnianie się na lekcje – notorycznie ( powyżej 5 spóźnień) 2 za każde spóźnienie pow. 5-tego
10 Brak zmiany obuwia, niewłaściwe obuwie 5 każdorazowo
11 Korzystanie z telefonów komórkowych na terenie szkoły  

10

 

każdorazowo

12 Fałszowanie dokumentów, podrabianie podpisów

(rodziców, prawnych opiekunów, kolegów i nauczycieli)

 

10

 

każdorazowo

13 Palenie papierosów (również elektronicznych).

Picie alkoholu i zażywanie narkotyków, środków psychoaktywnych.

50 za każdy incydent
14 Wnoszenie na teren szkoły alkoholu, narkotyków, środków psychoaktywnych i niebezpiecznych przedmiotów 50 za każdy incydent
15 Nękanie psychiczne kolegów przy pomocy telefonu komórkowego i innego sprzętu elektronicznego (cyberprzemoc) 50 każdorazowo
 

16

 

Nagana dyrektora szkoły

 

 

     50

 

jednorazowo
17 Inne niewłaściwe zachowania – do dyspozycji wychowawcy.

Inne niewłaściwe zachowania – do dyspozycji szkolnego pedagoga i psychologa oraz nauczycieli i pracowników szkoły.

1-10 raz na semestr

§91

Do zadań i obowiązków nauczyciela w zakresie oceniania należy w szczególności:

  1. formułowanie wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
  2. informowanie o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego programu nauczania;
  3. informowanie o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
  4. informowanie o warunkach i trybie uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej ocenie klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;
  5. stwarzanie uczniowi szansy uzupełnienia braków;
  6. systematyczne i rytmiczne ocenianie uczniów;
  7. dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa w pkt 1, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia;
  8. informowanie i stosowanie ustalonych sposobów sprawdzenia osiągnięć edukacyjnych uczniów;
  9. informowanie ucznia na 7 dni przed klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej o przewidywanej ocenie okresowej/rocznej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz okresowej/rocznej ocenie zachowania;
  10. umożliwianie uzyskania i podwyższania ocen bieżących;
  11. informowanie uczniów i rodziców o stopniu opanowania materiału, dostarczanie rodzicom informacji o postępach, trudnościach w nauce oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia;
  12. uzasadnianie ustalonej oceny na wniosek ucznia lub jego rodziców;
  13. udostępnianie sprawdzonych i ocenionych pisemnych prac kontrolnych oraz innej dokumentacji dotyczącej oceniania ucznia na jego wniosek lub wniosek jego rodziców.

§92

Do zadań i obowiązków ucznia w zakresie oceniania należy:

  1. systematyczne przygotowywanie się do zajęć edukacyjnych;
  2. wnioskowanie o usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach;
  3. regularne odrabianie prac domowych;
  4. prowadzenie zeszytu przedmiotowego, notatek, zeszytów ćwiczeń i innych wymaganych przez nauczyciela;
  5. pisanie każdej pracy kontrolnej;
  6. aktywne uczestnictwo w zajęciach;
  7. na miarę swoich możliwości wkładanie wysiłku w wywiązywanie się z obowiązków na wychowaniu fizycznym, technice, plastyce i muzyce.

§93

Warunki i tryb uzyskiwania wyższej niż przewidywana klasyfikacyjnej oceny z zajęć edukacyjnych

1. Uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny tylko o jeden stopień i tylko w przypadku, gdy co najmniej połowa uzyskanych przez niego ocen cząstkowych jest równa ocenie, o którą się ubiega lub jest od niej wyższa.

2. Warunki ubiegania się o ocenę wyższą niż przewidywana:
1) frekwencja ucznia na zajęciach z danego przedmiotu nie jest niższa niż 80% (z wyjątkiem długotrwałej choroby);
2) uczeń przystąpił do wszystkich sprawdzianów i testów przeprowadzonych w ciągu semestru;
3) uczeń uzyskał z wszystkich sprawdzianów oceny pozytywne (wyższe niż ocena niedostateczna);
4) uczeń skorzystał z wszystkich oferowanych przez nauczyciela form poprawy.

3. Uczeń ubiegający się o podwyższenie oceny lub jego rodzice, zwracają się z pisemną prośbą w formie podania do wychowawcy klasy lub nauczyciela przedmiotu w ciągu 2 dni od daty wystawienia w dzienniku elektronicznym przewidywanych ocen klasyfikacyjnych.

4. Wychowawca klasy i nauczyciel przedmiotu sprawdzają spełnienie wymogów określonych w ust.2.
1) W przypadku spełnienia przez ucznia wszystkich warunków określonych w ust.2 nauczyciele wyrażają zgodę na przystąpienie do poprawy oceny.
2) W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków wymienionych w ust.2 prośba ucznia zostaje odrzucona, a wychowawca lub nauczyciel przedmiotu odnotowuje na podaniu przyczynę jej odrzucenia.

5. Uczeń spełniający wszystkie warunki, najpóźniej na 5 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej, przystępuje do przygotowanego przez nauczyciela przedmiotu dodatkowego sprawdzianu. Forma sprawdzianu uzależniona jest od specyfiki przedmiotu i może mieć postać: pracy pisemnej, odpowiedzi ustnej, testu sprawnościowego, wykonania prezentacji, dostarczenia zaległych prac lub innej formy wskazanej przez nauczyciela i uzgodnionej wcześniej z uczniem.

6. Poprawa oceny klasyfikacyjnej może nastąpić jedynie w przypadku, gdy sprawdzian został zaliczony na ocenę, o którą ubiega się uczeń lub ocenę wyższą.

7. Ostateczna ocena klasyfikacyjna nie może być niższa od oceny proponowanej, niezależnie od wyników sprawdzianu, do którego przystąpił uczeń w ramach poprawy.

8. Uczeń/rodzic otrzymuje informację zwrotną o wynikach poprawy i uzyskanej ocenie klasyfikacyjnej przez dziennik elektroniczny.

8. Podanie, o którym mowa w ust. 3, wypełniony przez ucznia arkusz sprawdzianu oraz zwięzłą informację o wynikach poprawy i ustalonej ocenie klasyfikacyjnej przechowuje wychowawca klasy w swojej dokumentacji.

9. Do powyższej dokumentacji uczeń i rodzic mają prawo wglądu w terminie i formie ustalonej z wychowawcą klasy.

§94

  1. Uczeń lub jego rodzice mogą zwrócić się do wychowawcy o ustalenie wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
  2. Prośba może być wyrażona ustnie lub w formie pisemnej w ciągu 2 dni od daty wystawienia w dzienniku elektronicznym przewidywanych ocen klasyfikacyjnych zachowania.
  3. Wychowawca jest zobowiązany dokonać analizy zasadności wniosku, o którym mowa
    w ust. 2.
  4. Wychowawca dokonuje analizy wniosku w oparciu o udokumentowane realizowanie obowiązków określonych w § 75 ust.2. oraz kryteriów zawartych w 89 i 90 Statutu. W oparciu o tę analizę może ocenę podwyższyć lub utrzymać.
  5. Wychowawca może przed zebraniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej dokonać analizy wniosku ucznia w zespole, w skład którego wchodzi pedagog szkoły (lub psycholog), przewodniczący zespołu wychowawców, przedstawiciel samorządu klasy, do której uczeń uczęszcza.
  6. Ustalona w ten sposób ocena jest ostateczna w tym trybie postępowania.

§95

  1. Klasyfikacja okresowa polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia oraz ustaleniu – według skali ustalonej w Statucie – śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
  2. Klasyfikację okresową przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego w okresie 7 dni poprzedzających zakończenie I okresu.
  3. Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny zachowania według skali, o której mowa w § 89  i § 90 Statutu.

§96

  1. Ustala się następujące zasady informowania rodziców:
    1. o wymaganiach edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zasadach oceniania zachowania uczniowie i rodzice informowani są na początku roku szkolnego:
      1. uczniowie – na pierwszej lekcji zajęć edukacyjnych, na początku roku szkolnego;
      2. rodzice – na pierwszym zebraniu rozpoczynającym rok szkolny;
    2. o ocenach bieżących z zajęć edukacyjnych i o zachowaniu ucznia rodzice informowani są:
      1. na spotkaniach z rodzicami, zgodnie z kalendarzem Szkoły;
      2. na spotkaniach indywidualnych, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z wychowawcą lub nauczycielem przedmiotu;
      3. pisemnie:
        • notatką w zeszycie (wymagany podpis rodziców);
        • listem poleconym na 30 dni przed klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej (tylko w przypadku przewidywanej oceny niedostatecznej z jednego lub kilku przedmiotów);
      4. telefonicznie (w wyjątkowych sytuacjach wymagających natychmiastowego kontaktu z rodzicem).
  2. Informację o przewidywanych dla ucznia rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych przekazują uczniom i ich rodzicom nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych.
  3. Informację o przewidywanej dla ucznia rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania przekazuje uczniom i ich rodzicom wychowawca klasy.
  4. Nauczyciel zajęć edukacyjnych oraz wychowawca klasy, na 7 dni przed terminem zebrania Rady Pedagogicznej podejmującym uchwałę w sprawie wyników klasyfikacji, informuje ustnie ucznia o przewidywanej dla niego ocenie śródrocznej i rocznej, z podaniem jej uzasadnienia;
    1. w przypadku przewidywanej oceny niedostatecznej bądź ewentualnego braku możliwości dokonania klasyfikacji ucznia – informacje przekazuje się na 30 dni przed terminem zebrania Rady Pedagogicznej zatwierdzającego wyniki klasyfikacji.
  5. O przewidywanej ocenie niedostatecznej bądź ewentualnym braku możliwości dokonania klasyfikacji ucznia stosuje się następujące formy powiadamiania rodziców:
    1. wysyłanie pisma przez sekretariat Szkoły;
    2. ustne przekazanie informacji w czasie rozmowy indywidualnej, potwierdzonej wpisem do dziennika.
  6. W okresie od powiadomienia, o którym mowa w ust.1, do zebrania Rady Pedagogicznej zatwierdzającego wyniki klasyfikacji, przewidywana ocena okresowa lub roczna może ulec zmianie na zasadach określonych przez nauczyciela przedmiotu – w wyniku sprawdzianu pisemnego, ustnego lub praktycznego odbywającego się bez konieczności powoływania komisji.
  7. Ocena ustalona w sposób przewidziany w ust.6 jest ostateczna w tym trybie postępowania.

§97

  1. Warunki i sposób przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych i egzaminów poprawkowych oraz sprawdzianów wiedzy i umiejętności określa obowiązujące rozporządzenie MEN.
  2. W przypadku, gdy w wyniku klasyfikacji okresowej uczeń uzyskał ocenę niedostateczną z danych zajęć edukacyjnych ma obowiązek zaliczyć pierwsze półrocze najpóźniej do końca marca.
  3. Przepis ust.2 dotyczy także ucznia nieklasyfikowanego na I półrocze z danych zajęć edukacyjnych.
  4. W sprawach oceniania, klasyfikowania i promowania nieuregulowanych w Statucie zastosowanie mają przepisy ustawy o systemie oświaty rozporządzenia ministra właściwego do spraw oświaty w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania.

§98

Egzamin ósmoklasisty

  1. Uczeń kończy szkołę podstawową, jeżeli na zakończenie klasy ósmej uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej i ponadto przystąpił do egzaminu ósmoklasisty.
  2. Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII.
  3. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
  4. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej. Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:a) języka polskiego,
    b) matematyki,
    c) języka obcego nowożytnego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w Szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
  5. Szczegółowe warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty określają przepisy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
  6. 6. W dniu wyznaczonym przez CKE każdy uczeń otrzymuje zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty.
  7. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Skip to content